chromozom

XX | XX

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
chromozom
Príspevok 143684 Zdroj: fb
 
Maco
Maco | 19.5.2022 09:21

To je nebezpečenstvo extrémnej tolerancie.
Zaujímavé je, že extrémnou netoleranciou sa dospeje k tomu istému výsledku - viď napr. Rusko, Bielorusko a ich vzor Severná Kórea.


nijan
nijan | 19.5.2022 09:36

na druhu stranu je to ale dobra sprava, tolerancia sa vzdy musi aplikovat na mensiny, lebo vacsina je tolerovana prirodzene, takze ak to co Dostojevsky tvri nastane bude musiet najskor nastat doba, ze budu hlupaci v mensiena a toho sa nedozijem, tož to su klidný...

https://youtu.be/veZihYiVGg4


Lodovik
Lodovik | 19.5.2022 11:00

Dostojevskij nikdy nic take nepovedal.


XX
XX | 19.5.2022 11:05

Lodovik, gulas predsa nie literatura faktu ..

pri Uhrikovi a vrabcoch nikomu nevadilo, ze Uhrik take nic nevypotil .. aj ked, viaceri pripustili, ze by ich to vobec neprekvapilo


Eamileann
Eamileann | 19.5.2022 11:54

Lenže pri Uhríkovi bolo každému priemerne (a viac) inteligentnému jedincovi jasné, že ide o satiru, kdežto toto je úplne vážne výrok falošne podporený autoritou známej osoby... S výrokom inak súhlasím, aj s Macovým dovetkom, borci typu Jojojo sa odvolávajú na text na obrázku, no neuvedomujú si, že zatiaľ čo od takého stavu sme zatiaľ stále dostatočne ďaleko, stav z Macovej poznámky, ktorý je minimálne rovnako zlý, ak nie horší, sa u nás minulosti už dôsledne budoval a v súčastnosti je stále badateľný napr. v tom Rusku, ktoré borci tak vehementne a za každú cenu bránia.

A dodávam, že ak bude tolerancia tolerovať netolerantnosť, sama tolerovaná netolerantnciou nebude a bude prevalcovaná spolu so všetkým ostatným, takže tolerantní ľudia majú morálnu povinnosť netolerovať netolerantné názory...


Len tak
Len tak | 19.5.2022 12:41

Eamillean, hovoríš mi z duše.

A preto netolerujem hlupákov, pretože ich posledná mantra po odhalení a pomenovaní ich hlúpostí je o tolerancii iných názorov.

A týka sa to predovšetkým bigotov.

Nijan, podporuj RKC a hlupáci nezakapú, budú vždy vo väčšine.


nijan
nijan | 19.5.2022 13:43

Len tak - nerozumiem preco na mna stale utocis, na liberla ti nestaci marxisticke presvedcenie, prave sa tu sklonovala tolerancia, stale si si to nevzal k srdcu, uz len tym, ze kazdeho kto ti nazorovo nevyhovuje oznacis nalepkou "bigot", zrejme by si nevahal zaviest aj fyzicku likvidaciu veriacich ludi a kde by si skoncil, pri denacifikacii ako Putin


Len tak
Len tak | 19.5.2022 13:58

:-) Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo.

Alebo ako sme sa dostali od poukazovaniu na srandovné aspekty viery až k potencionálnej fyzickej likvidácii.

Mal by si preventívne zaútočiť ako Voloďa. Ozaj, počul si, že Kyrill posvätil rakety s názvom Satan ?

Ale to nemá s katolíkmi nič spoločné, tí nikdy neposväcovali zbrane, ani fyzicky nelikvidovali neveriacich.

Oni len upaľovali bosorky, kacírov a heretikov, aby nemuseli prelievať krv.


pherkard
pherkard | 19.5.2022 16:21

Fascinujuce a signifikantne.
Tema o tolerancii a 2 kohuti si uz dokazuju, kto je ... co,..tolerantnejsi?


Len tak
Len tak | 19.5.2022 17:44

Nie som tolerantný k hlupákom.


Eamileann
Eamileann | 19.5.2022 17:45

@Len tak, pravda je, že čo sa týka náboženstva všeobecne, si príšerne netolerantný, to tu dokazuješ často...

Aj ja som veriaci rímsky katolík, no ostro kritizujem pokytectvo (nielen) elít RKC, akékoľvek spájanie náboženstva s politikou dnes, no aj lipnutie na tradíciách, ktoré vznikli len na základe
historického spájania so svetskou mocou a mnohé iné veci. Ty ale k tejto spravodlivej kritike pridávaš popieranie všetkého dobrého, čo náboženstvo prinieslo a stále prináša a ignoruješ všetok terapeutický potenciál postavený na fakte, že ľudská myseľ symboly a rituály biologicky zákonite vyžaduje (celé naše podvedomie je zložené z archetypálnych mýtov, ktoré sú z hľadiska osobnosti rovnako skutočné a dôležité ako vedomie; Jung bol schopný skrz prácu s týmto mýtotvorným podvedomím vyliečiť mnohé psychické problémy, ktoré sa dnes bežne len tlmia tabletkami), a ak ich nedostane skrz náboženstvo, nájde si ich obvykle na oveľa horších miestach. Náboženstvo je však oveľa viac než len uspokojovanie týchto duchovných potrieb, pravé náboženstvo je živá nádej.
Nezosmiešňuješ len tých, čo si to zaslúžia, ale aj tých, čo kvôli tejto nádeji obetovali celý život dobru spoločnosti. A v žiadnom prípade nepoukazuješ na srandovné aspekty viery, len sa dopúšťaš rovnakej chyby ako niektoré sekty, keď interpretuješ isté biblické texty kontextom dnešnej doby bez znalosti spôsobu vyjadrovania a dobových reálií z čias, keď texty Biblie vznikali (a že niektoré vznikali veeeeľmi dávno). Tým dokazuješ akurát svoju obmedzenosť, nič viac...


pherkard
pherkard | 19.5.2022 17:58

Len tak | 19.5.2022 17:44
"Nie som tolerantný k hlupákom."
To mas potom sam so sebou tazky zivot.


Len tak
Len tak | 19.5.2022 18:56

Eamil: Fajn, že poukazuješ, že biblické texty sú kontextom svojej doby. Súhlasím. Je to súbor pravidiel pre hebrejských pastierov + trochu mýtov + trochu historických faktov, vcelku pútavé čítanie.
Len na nich netreba bezmyšlienkovite lipnúť, pretože potom dochádza práve k tým zábavným situáciam. Obávam sa, že trošku si sa minul, keď práve mňa viníš, že ... citujem "interpretuješ isté biblické texty kontextom dnešnej doby bez znalosti spôsobu vyjadrovania a dobových reálií z čias". Skús sa obrátiť na šamanov.

"popieranie všetkého dobrého, čo náboženstvo prinieslo a stále prináša a ignoruješ všetok terapeutický potenciál"

Náboženstvo neprinieslo nič dobre (iba ak kléru, to nepopierateľne). Je to len klamstvo, blud, prekrúcanie faktov. Ak niečo dobré vzniklo, bolo to napriek náboženstvu.

Terapeutický potenciál ??? :-) Nechceš ako Záborská spraviť z farárov zdravotníkov ?

Terapeutický potenciál je podobný terapeutickému potenciálu šmejdov, ktorí predajú predražené hrnce dôchodcovi. Dôchodca je terapeuticky vypotenciovaný, ako dobre nakúpil, ako ušetrí zdravie rodine, etc, etc, kým mu neveriaci vnuk nespôsobí psychickú ujmu faktami.


Len tak
Len tak | 19.5.2022 18:58

pherky: Áno, ani k sebe nie som tolerantný, je mnoho oblastí, v ktorých sa oprávnene cítim hlupákom.


ygnac
ygnac | 19.5.2022 22:28

Nabozenstvo ma nepopieratelne terapeuticky potencial. Lenivcom a neschopakom dokaze ospravedlnit ich nemohucnost tym, ze panbozko to tak chcel. Nabozenstvo dava moznost vyvinit sa zo zlocinov a netrapit sa svedomim tym, ze sa vyspoveda. Dava priestor na uplacanie a ovladanie majetkov cirkvou pod klamlivym ubezpecenim, ze po smrti pojde do neba. A tak dalej. Same pozitiva.
Kolko zla, utrpenia, smrti, sposobilo nabozenstvo, viera v neexistujuce veci a zneuzivanie na ovladanie ludi, by bolo na knihu.


pherkard
pherkard | 20.5.2022 08:38

Len tak | 19.5.2022 18:58
Suhlas. AJ ja si kolko krat sam sebe nadavam do blbcov.
Zaujimave je, ze je to vacsinou ked chcem pomoct, urobit dobry skutok a reakcia je negativna, alebo ma ten dobry skutok sam zacne pozierat. Ludia zacnu povazovat 1 dobre gesto za samozrejmost a ich ocakavania s casom rastu az nakoniec musim povedat nie, no a zrazu som ten najhorsi, horsi ako ti, co vobec nezdvihli rit zo stolicky.
Aj k tolerantnosti, snazim sa, ale priznam sa, mam svoje limity a nieco uz proste nedam.


Eamileann
Eamileann | 20.5.2022 09:08

"Obávam sa, že trošku si sa minul, keď práve mňa viníš, že ..."
> Už si zabudol ako si mi minule dokazoval absurdnosť náboženstva na príbehu o obetovaní Izáka? Napísal som Ti vtedy dlhé vysvetlenie, ale príspevok nakoniec zmazali (netuším prečo) a komenty spolu s ním, tak si si to možno nakoniec neprečítal. Bolo to zhruba o tom, že v dobe, keď ten text vznikal, boli obety všetkého prvorodeného všeobecné uznávanou povinnosťou, a ak sa v Biblii píše, že "Boh chcel", je dosť pravdepodobné, že sa jedná o túto spoločenskú normu. Keď sa potom pozrieš na tú stať ako zodpovednú za to, že Židia prestali zabíjať svojich prvorodených, čo dovtedy robili, tak zrazu dostáva úplne opačný význam ako ten, ktorý si tou pôvodnou otázkou naznačoval. Niečo obdobné si sa pýtal na Sodomu, už si presne nepamätám, čo to bolo, ale takisto si zmysel vnímal úplne naopak. O tomto hovorím.

"Náboženstvo neprinieslo nič dobre (iba ak kléru, to nepopierateľne). Je to len klamstvo, blud, prekrúcanie faktov. Ak niečo dobré vzniklo, bolo to napriek náboženstvu. ..."
> Ak to vidíš takto, si slepý, nie je to tak...


Len tak
Len tak | 20.5.2022 10:46

Asi som to nečítal.

Akože dávaš k dobru to, že židia prestali kvôli náboženstvu zabíjať svojich prvorodených ???

Akosi zabúdaš zohľadniť, že prečo boli obety prvorodených spoločenskou normou (ak to tak bolo, nehádam sa, len o tom neviem).

Nie náhodou kvôli náboženstvu ???

Páči sa mi, ako sa pozeráš len na "bright side".

Až prestane vojna na Ukrajine, budeš chváliť ruskú doktrínu za mier, čo priniesla na Ukrajinu ??? Lebo je to to isté.

Som rád, že so mnou v súhlasíš v téze "Ak niečo dobré vzniklo, bolo to napriek náboženstvu".


Len tak
Len tak | 20.5.2022 10:49

pherky: Ľudia nemajú radi dobré skutky, lebo vedia, že nič nie je zadarmo a budú musieť zato zaplatiť. Preto keď urobíš dobrý skutok, jasne si zapýtaj protihodnotu, aby to nebol dobrý skutok, ale obchod.

Ak si nezapýtaš protihodnotu, ľudia znervóznejú a budú ťa mať za hajzla, ktorý bohviečo bude od nich v budúcnosti požadovať.


pherkard
pherkard | 20.5.2022 11:19

Zaujimavy pohlad. Nikdy som nad tym takto neuvazoval.
Mne to skor pride, ze chut pomoct, dobrosrdecnost povazuju ludia za slabost a v niektorych pripadoch az za blbost. A preto si nadavam do blbcov.
Najhorsie na tom je, ze som nepoucitelny, cize blbec. :>D


Len tak
Len tak | 20.5.2022 11:38

Pherky, mafoši to tak robia :-) Pomôžu ti, a nič za to nechcú. Veď keď príde čas, pomôžeš na oplátku ty im. :-) Ale nebude sa ti to páčiť. :-)
A odmietnuť sa to nedá.


Eamileann
Eamileann | 21.5.2022 21:40

"Akosi zabúdaš zohľadniť, že prečo boli obety prvorodených spoločenskou normou (ak to tak bolo, nehádam sa, len o tom neviem).

Nie náhodou kvôli náboženstvu ???"
> To znie, akoby si hovoril, že pred tým, než vzniklo náboženstvo, tak bolo fajn, a potom prišlo náboženstvo a pokazilo to. Bohužiaľ, tak to nebolo, za sklony k náboženstvu zodpovedná časť podvedomia je staršia než vedomie.

"Páči sa mi, ako sa pozeráš len na "bright side"."
> To nerobím, kritický som až-až. Len tvrdím, že si predpojatý obmedzenec, ak tvrdíš, že náboženstvo neprinieslo a stále neprináša nič dobré.

"Som rád, že so mnou v súhlasíš v téze "Ak niečo dobré vzniklo, bolo to napriek náboženstvu"."
> Myslím, že veta "Ak to vidíš takto, si slepý, nie je to tak..." vystihuje veľmi jasne, ako s Tebou v tomto súhlasím. A tie tri bodky v odkaze, na čom som reagoval, naznačovali, že reagujem aj na zvyšok odstavca.

Keby si to hovoril o Slovenskej RKC, tak by som to chápal, i keď s výhradami, ale Ty hovoríš o náboženstve všeobecne... Skús vysvetliť, prečo si to myslíš, stavím sa, že polka toho materiálu budú predsudky a druhá selektívna slepota... Extrémne názory (a že náboženstvo nikdy nič dobré neprinieslo, to je extrémny názor) vyžadujú veľmi silné zdôvodnenie. Uvedomuješ si, že stačí nájsť jednu dobrú vec, a Tvoj výrok padá? A že tých vecí je oveľa viac než jedna :)

"pherky: Ľudia nemajú radi dobré skutky, lebo vedia, že nič nie je zadarmo a budú musieť zato zaplatiť."
> To tuším poznáš akurát náboženskú spoločnosť ala mafia. To by mnohé vysvetľovalo...


Len tak
Len tak | 21.5.2022 21:46

Áno, jednu vec som si zle prečítal, ospravedlňujem, sa.

Náboženstvo vzniklo, keď prvý podvodník stretol prvého hlupáka.

Nie, predtým ako vzniklo náboženstvo, nebolo všetko fajn. Náboženstvo len dalo zlu nový rozmer, formalizovalo ho.

Ako sa vraví, zlí ľudia robia zlé veci, dobrí ľudia robia dobré veci. k však chceš, aby dobrí ľudia konali zlé skutky, potrebuješ náboženstvo.

Kresťanstvo má pevné základy v klamstve, lži a v pretvárke. Ak to nevidíš, si slepý ty.

A znovu.... Panny nerodia, mrtví neožívajú, strašidlá neexistujú, aj keď budeš klamať, podvádzať a hrať sa na urazeného koľko len chceš.


nijan
nijan | 22.5.2022 09:05

Ja som hlupák, priznávam to bez mučenia. Ako ale unesie ťarchu vlastnej výnimočnosti, vo svete v ktorom si sa sám označil za múdreho, pričom všade okolo seba musíš tolerovať veriacich hlupákov, lebo ich je výrazná väčšina, sú medzi nimi umelci, vedci, nositeľa prestížnych ocenení a uznaní. To ale nie je všetko v tvojom svete musíš zveriť denne svoju existenciu do rúk týchto hlupákov, veriaci hlupák z veľkou pravdepodobnosťou pilotujte lietadlo v ktorom sedíš, operuje ti zapálený appendix, posudzuje tvoje vzorky na histológii, obhajuje ta na súde, uvaril jedlo ktoré si s chuťou obedoval, skonštruoval auto v ktorom sa vezmeš do práce a navrhol aj postavil budovu v ktorej sa zdržiavať. Preveril si každého komu zverujes svoju výnimočnosť do rúk? Veď ten hlupák to mohol popliesť, do jedla dal miesto soli kyanid, v aute zabudol vyskúšať brzdy, na lietadle nebude vedieť pristáť a ani netuší kde v tele je appendix, ved je to veriaci hlupák.
Nechce sa mi s tebou o tom hádať, predpokladám, že na to vekom prídeš sám, tomu sa vraví skúsenosť. Posielam ti radšej peknú pesničku, tiež ju skomponoval zjavne hlupák, ale odpusť mi, mne sa mnohé diela od hlupákov páčia aj fresky vo fascinujúcich sakrálny stavbách, tiež z dielne hlupákov.

https://youtu.be/KKN0BcGCi8I


Eamileann
Eamileann | 22.5.2022 09:05

"Náboženstvo vzniklo, keď prvý podvodník stretol prvého hlupáka."
> Nie, klameš, ľudstvo bez náboženstva nikdy neexistovalo, takže nemohlo vzniknúť s úmyslom škodiť a klamať. Dôkazom nech Ti je okrem iného fakt, že aj tie najprimitívnejšie najizolovanejšie spoločenstvá lovcov a zberačov nejaký druh náboženstva vyznávajú, hoci tomu nehovoria náboženstvo a hoci to nemá žiadnu inštitucializovanú organizáciu ani kňazov... A jediná moderná spoločnosť, ktorá sa snažila zabudovať ateizmus do svojich základov, bol socializmus. Ako to dopadlo, vieme, odhliadnuc od toho, že sa to nepodarilo. S následkami mentality "kto nekradne, okráda svoju rodinu" sa boríme doteraz...

"Ako sa vraví, zlí ľudia robia zlé veci, dobrí ľudia robia dobré veci. k však chceš, aby dobrí ľudia konali zlé skutky, potrebuješ náboženstvo"
> To už sa bavíme o zneužívaní náboženstva, čo diametrálne odlišná vec ako podstata náboženstva...

"Kresťanstvo má pevné základy v klamstve, lži a v pretvárke. Ak to nevidíš, si slepý ty."
> Keby to bola pravda, tak by sme sa teraz o ňom nebavili. Začínalo ako nelegálna komunita pár stoviek veriacich v starom Ríme, vyznávačom hrozila smrť. Prečo by niekto riskoval život a pridával sa k niečomu, čo mu neprinesie nič dobré a ešte je to má aj pevné základy v klamstve, lži a pretvárke. Nebolo to skôr tak, že tí ľudia žili úplne inak ako zvyšok spoločnosti a ľudia po takom živote túžili tiež?

"A znovu.... Panny nerodia, mrtví neožívajú, strašidlá neexistujú, aj keď budeš klamať, podvádzať a hrať sa na urazeného koľko len chceš."
> Takže usudzuješ, že ak stvoriteľ vesmíru nepodlieha obyčajným zákonom fyziky za každých okolností, je to dôkazom jeho nebytí. Brilantná logika...


Len tak
Len tak | 22.5.2022 10:27

Dookola to isté.

A čerešnička na torte, odvolávanie sa na logiku! :-)


Eamileann
Eamileann | 22.5.2022 17:05

Odpusť prirovnanie, snáď nepatričné, ale takto reaguje Jojojo, keď nevie, ako odpovedať, a odbočiť od témy mu nedovolím... Sorry, že Ti búram predsudok, že veriaci človek musel na logiku už dávno rezignovať. Ako sa chceš o tých veciach baviť bez použitia logiky? Ale... ak teda ale logika toho, čo píšem, v niečom pokrivkáva, nemalo by pre Teba byť nič jednoduchšie, ako upozorniť na rozpor. Zatiaľ, bohužiaľ, len píšeš veľké vyhlásenia o náboženstve ako čírom zle a, bohužiaľ, argumenty nedáváš buď žiadne, alebo len výroky typu "Náboženstvo vzniklo, keď prvý podvodník stretol prvého hlupáka.", čo je historicky blbosť... A ja Ťa pritom neobraciam na vieru, len reagujem na tie blbosti, čo trúsiš, o tom, že náboženstvo nikdy nič dobré neprinieslo, že ak niečo dobré vzniklo, tak to bolo napriek náboženstvu, že kresťanstvo má pevné základy v klamstve, lži a v pretvárke atď. O tom dá veľmi pekne diskutovať aj bez mozgu zahmleného predsudkami.


Keby si sa radšej spýtal, aké dobré veci náboženstvo prinieslo, keď teda Ty o žiadnej nevieš. Bojíš sa, že by som Ti vedel odpovedať?


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader