chromozom

XX | XX

chromozom
Príspevok 123335 Zdroj: Facebook
 
mikchalus
mikchalus | 28.9.2020 19:38

a niektori ludia dokonca veria tomu, ze vakcina proti korone bude fungovat... asi ako proti chripke... mali sme kolegu, ktory sa daval proti chripke stepit kazdy rok... a jediny mal kazdy rok chripku...


Nathanael
Nathanael | 29.9.2020 07:23

Mikchalus: Iste, skúsenosti jedného kolegu = objektívny výskum :)))


gimli
gimli | 29.9.2020 09:49

Neviem kde sa daju najst data z "objektivneho vyskumu", ja som narychlo nasiel akurat nieco taketo - https://www.insider.com/how-effective-is-the-flu-shot

Velmi zjednodusene sa na tento rok odhaduje efektivita vakciny na 46%. Je to len velmi hrube cislo a vsetko zavisi od mnohych dalsich faktorov.

A potom su tu dalsie statistiky. Rocne vraj umrie na Slovensku kvoli chripke 800 ludi - https://dennikn...-na-chvoste-eu/

Spomina sa tam ako pricina extremne nizka zaockovanost. A ako priklad kde sa vela ockuje je uvedene Spojene kralovstvo alebo Holandsko. Ale tu uz nie je uvedene kolko ludi umiera.

K tomu som nasiel akurat taketo statistiky
Spojene kralovstvo -
https://www.greenwichccg.nhs.uk/News-Publications/news/Pages/Around-10,000-deaths-are-caused-by-flu-each-year-in-England-and-Wales.aspx
Holandsko -
https://www.riv...jfers_A4_EN.pdf

Z uvedeneho sa mi nezda, ze by bolo ockovanie kto vie ako ucinne, ale tie zistene data nepovazujem za velmi doveryhodne (rozne metodiky vypoctu poctu umrti), takze to beriem s rezervou. Rad by som sa dopracoval k nejakym relevantnejsim datam, ale tolko casu nemam.


vlado
vlado | 29.9.2020 12:48

u nás sa očkuje cca 5%. čo je pre kolektívnu imunitu nič. preto aj ľudia, čo sa očkovali, dostanú chrípku, pretože všetci v jeho okolí majú chrípku a jeho telo nemusí byť supermanovské, ako @nepochopove :D aby ten nápor vydržalo.

ak by aj bola efektivita očkovania 46% je to pomerne slušné číslo. nie len že by bolo o polovicu menej mrtvych, ale o polovicu ľudí by bolo viac v práci namiesto na pn. v roku 2019 bolo chorých na chrípku cca 160 tis, dajme tomu polovica sú deti, čiže v práci mohlo byť o cca 40 tis ľudí viac.


gimli
gimli | 29.9.2020 16:33

vlado: o 40 tis ludi s chripkou znie dobre, ale chcelo by to viac relevantnych dat. Nejake odhady na zaklade udajnej efektivity ockovania su dost malo.

Konkretne tato efektivnost nebola zistovana ako udaj o tom kolko percent ludi bude zasiahnutych natoko, ze nebudu moct nastupit do prace. A uz vobec nie jasne ako tato efektivita suvisi s udajnymi 160 tis ludmi chorych na chripku, ktorych spominate.

Rozhodne by to chcelo udaje z nejakej relevantnej studie, ktora sa bude zaoberat presne touto otazkou. Kolko by boli priame a nepriame naklady na implementaciu hromadneho ockovania ekonomicky aktivneho obyvatelstva a ake su ocakavane benefity.

Lebo ked uz chcete pocitat ekonomikce dopady, co tak zaratat aj cenu vakciny, ktoru niekto zaplatit musi - napr. zdravotna poistovna a dalej aj strateny cas vsetkych ockovanych pri navsteve lekara.


Radical
Radical | 29.9.2020 21:14

> "u nás sa očkuje cca 5%. čo je pre kolektívnu imunitu nič. preto aj ľudia, čo sa očkovali, dostanú chrípku" (vlado)

Chápem to správne, že keď sa nechám zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde, môžem ju stále dostať, lebo sa nezaočkovalo dostatočné percento kliešťov? :-D

Očkovanie funguje tak, že očkovaný sa stáva voči patogénu odolným. V prípade, že je zaočkovaná dostatočne veľká časť populácie, vzniká kolektívna imunita, ktorá chráni aj nezaočkovaných. Zaočkovaní nie sú závislí od kolektívnej imunity, lebo sú zaočkovaní. Ak sa niekto nechá zaočkovať proti chrípke a dostane chrípku... Ale verte si, čomu chcete :)


mikchalus
mikchalus | 29.9.2020 22:21

radical: presne tak. je to strasidelny kokotizmus tych, ktori su za ockovanie, ktori vyzaduju, aby sa dali zaockovat ostatni, vrak kbvoli nejakej kolektivnej imunite. ale kua, ked sa uz daju zaockovat, ako sa mozu nakazit ? tym vlastne sami vyvracaju ucinnost ockovania.


vlado
vlado | 30.9.2020 13:05

gimli: ano maš pravdu, to som len cucal z prsta, tie analýzy by sa mali určite robiť.

radical: pri chrípke ide o imunitu. očkovaním "imunitu" umelo zväčšuješ, pretože tvoje telo si vytvorilo protilátky. to ale neznamená, že si nesmrteľný. tvoje telo nemá teraz, po očkovaní, stále rovnakú imunitu. dajme tomu víkend chlastáš, tvoje telo je vyčerpané a zasiahne ťa silná dávka vírusu. tvoje telo to môže a nemusí ustáť. ak si v spoločnosti neočkovaných a chorých, takéto útoku idú na teba neustále. preto sa stáva že očkovaní ochorejú.

mikchalus: pri osýpkach ak nemáš zaočkovaných 90-95 % stráca očkovanie účinok.WHO na udržanie imunity obyvateľstva odporúča, aby bolo zaočkovaných aspoň 95%. čiže samotné očkovanie neznamená, že nikdy osýpky nedostaneš, to platí na 100% iba vtedy, ak je očkovaná drtivá väčšina a toto ochorenie v rámci danej lokality úplne vymizne.


mikchalus
mikchalus | 30.9.2020 13:31

vlado: stale nedokazem pochopit, ako mozes ochoriet, ked si zaockovany.


gimli
gimli | 30.9.2020 16:48

mikchalus: Ze by preto, lebo ockovanie neposkytkuje 100% imunitu na vsetky kmene virusu chripky? Ockovanie je komplikovany proces, ktoreho vysledok zavisi od mnohych faktorov.

Zjednodusene je to tych 46% pravdepodobnosti, ze ockovanie zaberie, ale v skutocnosti je to komplikovanejsie. U kazdeho cloveka moze byt to percento ine.

Stale vsak plati, ze aj ked nie je ucinnost 100% neznamena, ze ockovanie nefunguje vobec. A na druhej strane bez presnejsich dat sa neda povedat, ze by mal byt kazdy povinne ockovany proti chripke.


perez
perez | 1.10.2020 06:00

Vírus chrípky je unikátny tým, že je veľmi premenlivý. Očkovacie látky proti chrípke sa od ostatných očkovacích látok odlišujú – ich zloženie sa každoročne mení podľa cirkulujúcich kmeňov vírusu chrípky v aktuálnom roku pred vakcináciou. To znamená, že očkovacia látka sa snaží čo najlepšie odhadnúť prichádzajúci kmeň chrípky. Preto nemôže mať 100% efektivitu.


mikchalus
mikchalus | 1.10.2020 14:05

perez: a naco je teda dobre ockovanie proti chripke, ked nevies ci to trafis ?


perez
perez | 1.10.2020 16:08

v mnohych pripadoch vakcina zaberie. Ak tvoj kolega bol chory, je tam viacero moznosti. Najskôr - vieš s istotou, že bol chorý na chrípku? Nemal silnejšie nachladnutie, angínu, prípadne inú diagnózu, čo sa podobá chrípke? Takisto mohol chytiť chrípku ešte v prvých dňoch po očkovaní (imunita sa vybuduje zhruba do dvoch týždňov po očkovaní). Alebo ak sa predsa nakazil kmeňom, ktorý vakcína "netrafila", protilátky vytvorené v tele zvyčajne pomôžu predísť ťažkému priebehu chrípky.


vlado
vlado | 2.10.2020 10:49

mikchalus: tie kmene chrípky zas nie sú až tak rozdielne. vzniknuté protilátky určite pomôžu nech už je chrípka aká chce. určite si pamätáš, keď si mal chrípku s 40 stupňovými teplotami. ale určite si mal aj chrípku, kedy to prebehlo kvázi v pohode. vždy ide o to, ako silné je tvoje telo, ako silné máš protilátky a aká silná je aj tá chrípka.

preto je dobré nosiť rúška, pretože napr. ked si pred tebou niekto kýchne a ty rusko nemaš, dostaneš plnu davku. s ruskom túto dávku znížiš dajme tomu o polovicu. a tvoje telo si jednoducho lepšie poradí s vírusom, ak sa dostane do tela v menšej miere, skôr ho dokáže zlikvidovať.


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
SkryťZatvorit reklamu
loader